Všetci dobre poznáme Rozálku a máme ju radi. Je to krásna, ale zanedbaná časť nášho mesta. Ideálne miesto na oddych, športové aktivity, prechádzky a hry s deťmi, miesto, kam chodia psíčkari so svojimi štvornohými kamarátmi. Na Rozálke hľadáme kľud, chodíme tam aktívne, či pasívne relaxovať. Meno získala podľa malej kaplnky, postavenej na pamiatku morovej epidémie a zasvätenej Svätej Rozálii z Palerma, patrónke proti moru. Ľudia v minulosti verili jej zázračnej sile v boji s touto zákernou chorobou.
Dnes možno budeme opäť potrebovať jej pomoc v boji s inou chorobou, ktorá nekosí ľudí, ale veľakrát ničí pekné miesta okolo nás a zhoršuje kvalitu nášho života. Jej meno je developing. Rozálka odnepamäti patrí nerozlučne k Pezinku. Otázna je však jej budúcnosť. Iste, dá sa namietať, že Rozálku chráni územný plán: ten dnes neumožňuje výstavbu. Veľmi dobre však vieme, že takáto ochrana je nedostatočná. Poznáme stovky prípadov, kedy sa územie dostalo do rúk developerov a územný plán sa neskôr zázračne zmenil v ich prospech.
Obavy ľudí sú opodstatnené. V poslednom čase sa začali v Pezinku šíriť informácie, že osud tohoto výnimočného miesta môže byť ohrozený. Ja sám som sa stretol s ľudmi, ktorí mi tvrdili, že na Rozálke vyrastú nové domy, že videli už aj projekty. Každopádne platí, že bez vetra sa lístok na strome nepohne. A na Rozálke už fúkať začalo. Musíme preto spraviť také opatrenia, aby bol tento stav nezvratný.
Dnes ešte netušíme, aká je hĺbka problému. Platí však, že o osud Rozálky sa musíme zaujímať. Nesmieme dovoliť, aby sa dostala do rúk developerom, ba dokonca nesmieme pripustiť ani len takéto úvahy. Jedno musí byť nad slnko jasnešie: Rozálka patrí Pezinčanom a to sa niesmie zmeniť. Z Rozálky sa nesmie stať stavenisko.
Najľahšou korisťou developerov zvyknú byť miesta, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť zanedbané, ako by nemali svojho pána. Tak dnes pôsobí aj Rozálka. Dlhé roky trestuhodne zanedbávané miesto, ktoré ani zďaleka nevyužíva svoj potenciál. Pozemok patrí mestu, teda nič nebráni tomu, aby sa Rozálka zmenila k lepšiemu, aby tu vyrástol park, v ktorom si na lavičkách pod korunami stromov oddýchnu starší a zrelaxujú popri debate unavení, aby plnohodnotné ihrisko pre deti naplnilo ich očakávania aj nároky mamičiek, aby pevnú dráhu mohli využívať korčuliari a bežci, aby si na malom ihrisku mohli mladí, aj tí skôr narodení zahrať futbal, či basketbal. A samozrejme nezabudneme ani na našich psíčkarov: aj ich zverenci musia mať presne určené miesto na výbeh.
Mám sen, že Rozálka bude príjemné miesto pre všetkých Pezinčanov. Viem, že to zďaleka nie je jediný problém, ktorý mesto má, zaslúži si však našu pozornosť. Bude to ťažké? Áno. Bude to stáť peniaze? Áno, aj úsilie a prácu. Je to reálne? Určite áno. Keď to dokázali v iných mestách, pôjde to aj u nás. Koniec úradníckemu „nedá sa”!
Ako nový primátor Pezinka spravím maximum pre to, aby sa tento sen stal realitou. Príjemnou realitou pre nás všetkých.