NAŠA ROZÁLKA –
park oddychu a športu

Všetci dobre poznáme Rozálku a máme ju radi. Je to krásna, ale zanedbaná časť nášho mesta. Ideálne miesto na oddych, športové aktivity, prechádzky a hry s deťmi. Obľúbená lokalita psíčkarov a ich štvornohých miláčikov.

Rozálka si zaslúži našu pozornosť, jej potenciál je totiž oveľa väčší, ako je jej dnešná podoba. Pri maximálne citlivom prístupe a zachovaní všetkého dobrého, čo táto krásna zelená časť nášho mesta poskytuje občanom už dnes, môžeme Rozálku zmeniť na miesto, na ktoré budeme právom hrdí, ktoré bude prirodzeným centrom pre voľné chvíle. A nezabudnime: tam, kde vyrastie park, tam už nevyrastú bytovky.

Dnes vám predkladám na verejnú diskusiu koncept “NAŠA ROZÁLKA – park oddychu a športu”, základnú štúdiu, o ktorej sa budeme rozprávať, meniť ju, navrhovať lepšie a nové riešenia tak, aby každý obyvateľ nášho mesta bol jej skutočným spolutvorcom a výsledok bol naším spoločným dielom.

NÁVRH RIEŠENIA ÚZEMIA

Základný koncept “NAŠA ROZÁLKA – park oddychu a športu” vznikol v spolupráci s mojimi kamarátmi, krajinnými architektmi, odborníkmi na tvorbu prostredí pre voľný čas, krajinotvorcami, ale aj v diskusii s občanmi Pezinka. Územie sme rozdelili na niekoľko na seba logicky nadväzujúcich zón, ktoré podľa nášho názoru svojím zameraním spĺňajú požiadavky na vytvorenie voľnočasového priestoru pre všetky vekové i záujmové skupiny ľudí. Dôraz sme kládli aj na čo najväčšie využitie existujúceho stavu a prirodzené zasadenie projektu do okolitej prírody a nádhernej scenérie Malých Karpát. Príroda na prvom mieste!

VYPLŇTE ANKETU

POŽIADAVKY
PEZINČANOV

V našom koncepte sme sa snažili zohľadniť všetky nám doteraz známe požiadavky a návrhy, ako by NAŠA ROZÁLKA mohla vyzerať, čomu a komu by mala slúžiť. Veľmi nám záleží na vašom názore, preto sme pre vás pripravili pri každej zóne na výber hneď niekoľko možností, z ktorých si v priloženom formulári jednoduchým “kliknutím” môžete vybrať. Vy určíte, čo je podstatné, dôležité, príjemné a naopak, čo treba zmeniť. Budeme radi, keď nám v záverečnej časti formulára napíšete vaše postrehy, návrhy a riešenia. Spravme spolu prvý krok, dajme prvý impulz, vdýchnime Rozálke nový život.

1. LÚKA

Rozálka vždy bola v prvom rade lúkou, kde vyrastali generácie detí. Zahrať si dnes futbal, alebo sa ponaháňať so šarkanom, tak ako môj otec pred 50-timi rokmi? Alebo si zahrať vybíjanú, ako to robila naša mama? Prečo nie.

2. CVIČISKO PRE PSY

Rozálka tradične patrila psíčkarom. Okrem voľného výbehu na venčenie by takýto priestor mal spĺňať všetky hygienické a bezpečnostné kritériá. A prečo ho nedoplniť o cvičisko a dráhu pre našich štvornohých kamarátov?

 3. WORKOUT

Táto zóna pre vyznávačov aktívneho využívania voľného času poskytuje užívateľom fitpark pre všetky vekové kategórie a priestor pre cvičenie jogy či tai-chi. Ak ste sa unavili pri stolnom tenise, alebo na lezeckej stene, oddýchnuť si môžete v tieni okolitej okrasnej zelene.

 4. DETSKÁ ZÓNA

Kvalitných, plnohodnotných a bezpečných detských ihrísk nikdy nie je dosť. Hlavne ak sú nápadité a podporujú kreativitu našich detí. Na také ihriská sa deti radi vracajú. Malý amfiteáter môže slúžiť na detské predstavenia, ale aj na menšie divadelné formáty pre tých skôr narodených.

 5. POSEDENIE

Môže byť niečo príjemnejšie, ako “opekačka” s rodinou, deťmi a kamarátmi? Možno niekto uprednostní len si tak s košíkom dobrôt sadnúť na piknik na rozkvitnutej lúke, slniť sa, podriemať a oddýchnuť si. Komunitné záhradky môžu priniesť relax tým, ktorí bývajú v bytovke a nemajú vlastnú záhradku.

6. NÁMESTIE

Každý moderný park má svoje “námestie” – centrum s lavičkami, na ktorých poklebetíme s priateľmi pod korunami stromov. Páli slnko? Nevadí. Príjemne nás schladí vlhký vzduch z blízkej fontány.

7. PARKOVANIE A OBČERSTVENIE

Napriek tomu, že park bude pešo dostupný z každého miesta v Pezinku, pre tých, ktorí zvolia dopravu autom, budú slúžiť zelené zatrávnené parkovacie plochy. Po športovom výkone dobre padne energetický nápoj a k debate na lavičke dobrá kávička.

1. ODDYCHOVÁ ZÓNA - LÚKA

multifunkčná plocha pre - futbal, frisby, šarkany, festivallúka pre piknikovanienavážka - kopec s výhľadom

2. AKTÍVNA ZÓNA - CVIČISKO PRE PSY

cvičisko pre psy / ohradenédráha pre psy

3. AKTÍVNA ZÓNA - WORKOUT

fitpark pre mládež, dospelých a seniorovstolný tenisposedenie - knižnicalezecká stenazeleň - joga, tai-chiokrasná zeleň

4. AKTÍVNA ZÓNA - DETSKÁ ZÓNA

detské ihrisko s preliezkamiamfiteáter s vodnou plochourozprávkové ihrisko - dedinkastromy

5. ODDYCHOVÁ ZÓNA - POSEDENIE

grilovacie plochy - 3-4xkomunitné náučné záhradytrávnatá plocha / lúka pre piknikstromový parkpetang - 2x

6. ODDYCHOVÁ ZÓNA - NÁMESTIE

spoločenská zóna s lavičkamifontána alebo vodný prvoktieniace prvky - stromy apod.plocha pre stánkyšachy

7. OBSLUŽNÁ ZONA - PARKOVANIE + OBČERSTVENIE

parkovisko so stromamikaviareň, bufetpožičovňa -bicykle, inline

VIACZÓNOVÉ DRÁHY

cyklotrasa - aktívna zóna 1 +2 + centrálna zóna + oddychová zóna 2inline dráha - aktívna zóna 1+2bežecká dráha - aktívna zóna 1+2+oddychová zóna 1

DOPLNKOVÉ VYBAVENIE ZÓN

lavičkyrecyklačné smetné košestojany na bicykle

Meno a Priezvisko

E-mail

Napíšte nám správu